A jobbágyfelszabadítás után jelenik meg a faluban a közbirtokosság intézménye, megjelent a községek jogállásáról szóló törvény. Ezt kisebb-nagyobb mértékben módosítottak, de 1950-ig hatályban maradt, a tanácsi rendszer bevezetéséig. Domoszló 1883-ig a tarnai, utána a Gyöngyösi járáshoz tartozott és jelenleg is tartozik.
A XIX. század végén a község legmeghatározóbb szerve a 20 tagból álló képviselő testület és közgyűlés volt. Fontos feladata volt a szabályrendelet alkotás. A községi autonómia végrehajtó szerve a községi elöljáróság a tanács volt. Tagjai: a bíró, a törvénybíró, a 8 fő tanácsos, a jegyző és a közgyám volt.
A falu védő szentje Szent Demeter (270-† 304(6)) [az ortodox egyház egyik legtiszteltebb szentje, akinek a képmása a Szent Koronán is megtalálható.]
A település jelenleg legrégebbi műemlék jellegű templomát, valószínűleg a törökök által lerombolt kolostor helyén, 1739-ben építették újjá. Jellege: Dombon álló, középkori toronyhoz épült egyhajós, keletelt, barokk templom, melynek keleti oldalát egy gótikus rózsaablak díszíti.
Településünk különleges természeti képződménye a Tarjanka-szurdok, amely Domoszlótól É-Ny-ra található. A szikla falából a salakos gyenge kötésű andezitet a szélsőséges időjárás, valamint a Tarjanka-patak eróziója kimosta és mélyítette, így alakult ki a szurdok. A kanyon hossza kb 750m és van, ahol a falmagasság a 15 métert is eléri. A mederbeli nagy sziklák a kimosódott köveket, valamint a lezúduló csapadékvíz hordalékát felfogják, így kisebb-nagyobb csobogókat, vízeséseket képeznek a mederben. Legszebb része a kettős vízesés, ahol mindössze kb 1 méter széles a szikla aljzat, és alatta egy mély katlanban még aszályos időben is másfél méter víz áll.
Domoszló határában állt egykor a tatárjárás után épült Oroszlánkő vára is, az Aba nemzetségből származó Kompolthiak ősi fészke. Domoszlótól öt és fél kilométerre, északnyugatra a Mátra középső részén 602 méteres magasságban találhatóak Oroszlánvár csekély romjai. Valószínűleg már a tatárjárást megelőzően is létezett valamiféle erődítés a hegy tetején. A kővárat feltehetően az Aba nemzetségbe tartozó Kompolthy Péter építtette a 13. század végén vagy a 14. század elején. A kis területű hegyi várnak ma már csak csekély romjai láthatóak.
A település központjában a Pihenőparkban található egy emlékmű, egy életfa, valamint domoszló jelképe az ugró szarvas, amely a címerünkben is látható. Fontos megemlíteni a Vitéz-parkot, amely a Trianoni békediktátumnak állít emléket.